Skip to main content

Regatta Dates

Upcoming Events
Add Me To Your Mailing List

News / Articles

Brian Porter Wins his 9th E National Championship !!!!!!!!!

Lon Schoor  | Published on 9/12/2019

 

2019 E National Regatta Champions



2019 E National Winners at Trophy PresentationColin Rowe  -  Annie Rowe  -  Brian Porter  -  RJ Porter
Photo by Marc Hoeksema hoeksemaphoto@yahoo.com

Place Sail# Skipper R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Toss Total
1 I-49 Full Throttle Brian Porter 7 3 3 1 5 15 4 [15] 23
2 T-18 Showtime Clay Johnson 6 6 1 5 6 79/BFD 3 [79] 27
3 I-66 Marvin Eddie Cox 5 35 4 7 2 3 6 [35] 27
4 I-1 White Heat Harry Melges IV 9 14 2 2 1 79/BFD 15 [79] 43
5 I-2 Wide Open Vincent Porter 19 24 5 9 10 1 1 [24] 45
6 M-42 MADAME Sam Rogers 12 4 12 6 9 8 18 [18] 51
7 SS-37 Blind Squirrel John Brown 4 13 25/RDG 4 4 2 79/DSQ [79] 52
8 WH-111 Bandit Douglas McNeil 2 79/UFD 7 3 20 22.2/RDG 2 [79] 56.2
9 M-12 E - MC^2 Jeff Solum 16 29 13 15 8 7 7 [29] 66
10 T-73 Limelight Jeff Bonanni 11 2 17 20 15 79/BFD 17.5/RDG [79] 82.5
11 I-23 Jordan Kyle Navin 10 5 35 11 18 22 19 [35] 85
12 J-80 Whiteaway Jon Schloesser 3 37 6 14 24 19 21 [37] 87
13 WH-88 Pintail Brian McMurray 18 1 10 17 79/BFD 29 20 [79] 95
14 CR-66 Black Pearl Rob Terry 8 7 38 27 17 27 9 [38] 95
15 SC-55 Vamoose Robby Wilkins 15 20 16 24 7 14 26 [26] 96
16 V-399 Max Q Dave Keck 29 9 9 18 3 79/BFD 29 [79] 97
17 T-17 Hunter Chad Hillyer 14 12 24 23 12 16 32 [32] 101
18 M-87 Port Approach Derek Packard 36 26 28 21 14 10 5 [36] 104
19 H-13 Wild Turkey Patrick Heaney 20 31 8 16 22 79/BFD 22 [79] 119
20 SL-4 TIPS-E Brett Hatton 38 8 15 36 30 20 13 [38] 122


2019 E National Results for all 78 Boats

Photos
By Marc Hoeksema hoeksemaphoto@yahoo.com

     
     

2019 National's Divisions - Muskegon

Master (19) Final Regatta Place
Brian Porter I-49 Full Throttle 1
Douglas McNeil WH-111 Bandit 8
Rob Terry CR-66 Black Pearl 14
Robby Wilkins SC-55 Vamoose 15
Lon Schoor H-7 Mirage 21
Rick Turner CH-6 The Hot Setup 25
Don Nelson WH-12 SLED 43
Joe Thorpe T-4 Big E Racing 48
Peter Maas X-20 Maash Pit 51
William Hudson KU-12 Sugaree 57
Michael Terry CR-54 Not A Crew 60
David Irmscher WA-00 It's only rock n roll 64
Bill Knape SL-3 TED E 69
Andrew Stiles H-20 H20 also a rookie 70
Frank Davenport I-333 Big Bad Wolf 71
Steve Wells D-100 Grasshopper 73
Bradford Sprouse CR-33 Dark N Stormy 74
Bob Herdrich WA-47 E holic 75
Dan Wilhelm GL-17 L/E 78
Rookie (11)
Nicholas Clemence V-61 Humpt-E Dumpt-E 31
Chadwick Hough CH-2 Penny Benjamin 34
Reed Lorimer TO-99 Bad Dog also a youth 36
Bradley Turner CH-7 Tigre 37
Red Tornehl V-511 Glory also a youth 39
John McNeil WH-11 Ness E 45
Josh LaCroix I-52 Double Black Diamond 46
Chris Eggert SL-18 HoneyBadger 47
Jamison Herdrich WA-11 ARRRRGGGH! 58
George Kennedy M-13 Furious George 66
Andrew Stiles H-20 H20 also a master 70
Youth (6)
Eddie Cox I-66 Marvin 3
Harry4 Melges I-1 White Heat 4
Kyle Navin I-23 Jordan 11
Wheeler Morris W-41 Savannah Rose 24
Reed Lorimer TO-99 Bad Dog also a Rookie 36
Red Tornehl V-511 Glory also a Rookie 39
Female Skipper (3)
Jessica Haverstock M-22 Let It Ride 38
Danielle Resch M-16 MermaidSquad 67
Kathryn Meyer V-206 Sophie 68


2019 Awards at the National Championship Regatta




Rookie Nicholas Clemence V-61 Pewaukee
Masters Brian Porter I-49 Geneva
Youth Skipper Eddie Cox I-66 Geneva
Road Warrior Eddie Cox I-66 Geneva
National Rankings Champion (Ferguson Trophy) Brian Porter !-49 Geneva
First Finishing Woman Trophy Elizabeth Tell T-18 Toms River
Woman’s Corinthian Rachel Goetting T-73 Toms River
Woman Skipper Jessica Haverstock M-22 Minnetonka
Colie Service Award Brett Hatton SL-4 Spring Lake
Team Champion - (Torch Lake Trophy) Eddie Cox I-66 Geneva
Brian Porter I-49 Geneva
Haryy Melges IV I-1 Geneva
Vincent Porter I-2 Geneva
Race Winners:
Keuka Trophy – Winner Race-1 Kyle Roganchenco T-76 Toms River
Iver C. Johnson Trophy - Winner Race-2 Brian McMurray WH-88 White Lake
BBYRA Trophy - Winner Race-3 Clay Johnson T-18 Toms River
Pewaukee Trophy - Winner Race-4 Brian Porter I-49 Geneva
Chautauqua Trophy - Winner Race-5 Harry 4 Melges I-1 Geneva
NCESA Trophy - Winner Race-6 Vincent Porter I-2 Geneva
Charles Harrett Fancy Pants Trophy -Winner Race 7 Vincent Porter I-3 Geneva
       
Top Ten Finishes:
1 - Brian Porter (Bilge Puller's Trophy) RJ Porter I-49 Geneva
Colin Rowe
Annie Rowe
(Robert E. Weldon Trophy)
2 - Clay Johnson Cameron Giblin T-18 Toms River
Michael Munger
Elizabeth Tell
3 - Eddie Cox Ed Cox I-66 Geneva
Wil Crary
Kate Cox
4 - Harry Melges IV Finn Rowe I-1 Geneva
Ripley Shelly
Will Heurth
5 - Vincent Porter Coye Harrett I-2 Geneva
Clifford Porter
Monroe Melges
6 - Sam Rogers Chrisy Hughes M-42 Minnetonka
Tony Jewett
Paris Henken
7 - John Brown Jack Brown SS-37 Seaside
George Demand
Beth Warner-Pokorny
8 - Doug McNeil Jamie Kimball WH-111 White Lake
Cam McNeil
Phoebe Saunders
Hannah Ripkey
9 - Jeff Solum Ian Solum M-12 Minnetonka
Branden Solum
Bonnie Waldorf
10 - Jeff Bonanni Mathew Goetting T-73 Toms River
Chris Bigos
Rachel Goetting