Skip to main content
Add Me To Your Mailing List
Home2017 E National Champ Results

 
 
E-Scow National Championship 2017
Carolina Yacht Club | April 27-29, 2018
[View in Standard Format]
E-Scow(58boats)(top)
Series Standing - 6 races scored
Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, April 29, 2018 10:43:15 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.
Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
R1 R2 R3 R4 R5 R6 TOT
1 I-1 White Heat Harry Melges[Youth] Lake Geneva Yacht Club 9 1 8 1 [12] 2 21
2 I-49 Full Throttle brian porter LGYC [18] 9 5 2 3 3 22
3 I-2 Wide Open Vincent Porter Lake Geneva 6 2 [11] 7 7 1 23
4 M-42 MADAME Sam Rogers MYC 5 [8] 6 6 4 4 25
5 W-66 Marvin Eddie Cox[Youth] White Bear Yacht Club 8 [59/RET BF 2 5 5 13 33
6 T-73 Limelight Jeff Bonanni Toms River Yacht Club 4 10 [17] 3 13 7 37
7 M-11 ELEVEN Erik Bowers Minnetonka Yacht Club 10 7 9 [18] 1 12 39
8 T-17 Hunter Chad Hillyer Toms River YC [43] 5 3 8 26 9 51T
9 GA-8 Espresso Kevin Jewett Hobcaw Yacht Club [16] 4 7 12 14 14 51T
10 I-9 Rooster Pete Strothman Geneva 13 14 [31] 23 2 10 62T
11 V-37 Big Wheels August Barkow Pewaukee YC 20 6 4 21 11 [29] 62T
12 M-87 Port Approach Derek Packard Minnetonka 15 11 14 13 [24] 11 64
13 BH-22 Faster Horses Peter Koar Bay Head 2 12 20 16 15 [21] 65
14 T-37 Blind Squirrel John Brown Tom's River Yacht Club 12 3 13 [57/BFD] 23 17 68
15 KU-15 New Bubba Scott Norris[Rookie] New York Yacht Club/Keuka Yacht Club [30] 15 30 14 9 5 73
16 SC-14 Zoe Crayton Walters[Rookie] Carolina Yacht Club 14 19 24 11 [43] 8 76
17 I-47 Slingshot Wes Whitmyer Jr[Rookie] Lake Geneva YC 11 [26] 21 10 22 19 83
18 BH-8 Shimmer Russell Lucas Lake Kegonsa Sailing Club 19 29 1 20 19 [59/DNF] 88T
19 MA-11 Loco Mocoso Peter Hurley Mantoloking [28] 17 12 9 28 22 88T
20 SC-6 Walter Prause Carolina 3 24 22 [30] 20 20 89T
21 W-25 Euphoria Lee Alnes[Master] White Bear Yacht Club [41] 20 10 31 10 18 89T
22 SC-55 Vamoose robby wilkins[Master] CYC 23 23 16 17 16 [24] 95
23 SC-22 Slopp E 2nds Will Hanckel Carolina Yacht Club 21 25 [29] 28 21 6 101
24 M-10 Ballistic David Strothman David Strothman 36 [42] 18 25 17 16 112
25 SL-4 Tips Brett Hatton Spring Lake 1 39 28 41 8 [59/DNC] 117T
26 LE-1 FudgE John B Maschal LEHYC 25 34 25 4 29 [36] 117T
27 CH-2 Penny Benjamin Chadwick Hough & Alan Field[Rookie] San Diego Yacht Club & California Yach Club 34 16 38 22 [41] 15 125
28 H-13 Wild Turkey Patrick Heaney Mendota Yacht Club 7 31 27 [39] 38 27 130T
29 V-206 Sophie Kathryn Meyer[Woman][Rookie] Pewaukee Yacht Club 24 30 26 19 [31] 31 130T
30 LE-3 LimaEcho Bob Donat LE 42 [47] 15 15 32 34 138
31 BH-21 Glory Days Brendan Gilman[Youth][Rookie] Bay Head Yacht Club 35 41 23 24 18 [59/RET] 141
32 M-12 E = MC^2 Jeff Solum Minnetonka Yacht Club 31 13 37 [47] 44 26 151T
33 H-11 Fulltilt Lance Puccio Mendota 17 22 43 [59/RET-BF 27 42 151T
34 V-41 Maiden America Mike Considine[Rookie] Pewaukee YC 38 21 35 [58/BFD] 25 32 151T
35 V-27 E-pete Matt Peterson Pewaukee Yacht Club 27 35 [39] 27 35 30 154
36 GA-9 Eli Putnam[Rookie] Augusta Sailing Club 45 18 32 29 34 [59/RET] 158
37 J-8 Desparado Will Wyman Oshkosh Yacht Club [59/RET] 59/DNC 19 26 33 25 162
38 CH-6 The HOT Setup Rick Turner[Master] Chautauqua Lake Yacht Club 40 27 34 34 [59/DSQ] 28 163
39 LE-13 BloodE Kelly McGlynn[Youth][Woman] LEHYC 22 32 [46] 36 46 33 169
40 LE-66 Checkmate Mark Schneider[Master] LEHYC 32 [45] 42 37 36 23 170
41 H-7 Mirage Lon Schoor[Master] Mendota 47 44 40 [59/DNF] 6 38 175
42 H-88 CrazE Eights Phil Zalog Mendota Yacht Club 37 28 [45] 42 30 39 176
43 WH-88 Billy Z Brian McMurray White Lake Yacht Club 44 36 [59/RET-BF 32 40 41 193
44 KU-12 Sugaree William Hudson[Master] Keuka Lake YC 33 [46] 41 33 45 45 197
45 MC-2 Smoke Sean Bradley[Rookie] Metedeconk River YC 29 38 54 40 37 [59/DNC] 198
46 Z-9 Invictus Brad Price Clear Lake [51] 37 48 35 39 40 199
47 WA-15 MoFoE Kevin Cox[Rookie] Wawasee Yacht Club 39 [48] 44 38 42 37 200
48 HO-3 ANDYGATOR Andrew Kuryluk[Rookie] New Orleans Yacht Club 26 50 33 [59/DNF] 59/DNS 59/DNC 227
49 NO-1 Wilder Anna Lee Mayo[Rookie][Woman] Southern Yacht Club 53 [59/RET-BF 53 44 47 35 232
50 GA-21 pumpedUp Robert Hagler[Master][Rookie] Augusta Sailing Club 49 33 51 43 [59/DNS] 59/DNC 235T
51 GA-27 Savage Palmer Russell[Rookie] ASC 46 49 47 [56/BFD] 49 44 235T
52 I-5 Untamed Paul Lyon Lake Geneva Yacht Club [56] 52 49 46 48 43 238
53 M-16 Mermaid Squad Danielle Lindeman[Woman] Lake Minnetonka Yacht Club 50 40 50 45 [59/DNS] 59/DNC 244
54 J-25 Tom Castle Oshkosh 48 43 36 [59/DNF] 59/DNS 59/DNC 245
55 CH-11 Reverie Chris Creighton[Master] Chautauqua Lake YC 52 53 52 [59/RET-BFF 59/DNS 59/DNC 275
56 GA-14 John Helman[Master][Rookie] Augusta Sailing Club 54 51 55 [59/DNS] 59/DNS 59/DNC 278
57 GA-87 Temptress James Holder[Master] Augusta Sailing Club 55 [59/RET-BF 59/DNC 59/DNC 59/DNC 59/DNC 291
58 HO-60 Tumbling Dice Doug Johnson LHYC [59/DNC] 59/DNC 59/DNC 59/DNC 59/DNC 59/DNC 295